A farkasember-hiedelem eredetre mely szerint nmelyik ember kpes magra lteni egy llat, tbbnyire farkas formjt soha nem sikerlt kielgt magyarzatot tallni. Hrodotosz, a Kr. e. 5. szzadban lt grg trtnetr szerint a grgk s a szktk, akik a Fekete-tenger partjn telepedtek le, az ottani slakkat varzslknak tartottk, akik minden vben nhny napra farkass vltoztak. Megemlt egy npcsoportot amelynek tagjai akaratlagosan farkass tudnak vltozni, s ppen olyan knnyedn vissza is tudnak alakulni, amikor csak akarnak. Szzadokkal Krisztus szletse eltt a farkasember-dmont olyan embernek tekintettk, akit termszetellenes mdon megszllt az emberhs irnti hsg, s aki mgia segtsgvel megvadult farkass tud vltozni, hogy knnyebben tudja csillaptani szrny tvgyt. Az kori blcsek szerint az talakulssal a farkasember a farkas erejt s ravaszgt lti magra, jllehet hangja s szeme tovbbra is emberi marad. A rmai kori irodalomban is varzslat mvnek tartottk az ember farkass vltozst. A Kr. e. 1. szzadban lt Virgilius volt az els latin klt, aki emltst tett a babonrl. Pertonius, aki Kr. u. 54-68 kztt Nr udvarnak szrakoztatsrt volt felels, egy j kis farkasember-trtnetet mesl el Saryricon cm szatirikus verses regnyben. Bizonyos grg s rmai tradcik szerint az embernek farkass val talakulsa egy istennek bemutatott emberldozat miatti bntets. Plinius (Kr. u. 62-113) szerint az ilyen alkalmakkor az ldozatot egy t szlre vittk, majd miutn tszott a tlpartra, farkass vltozott. Ebben a formjban jrta kilenc vig a vidket farkasember-trsaival egytt. Ha ez alatt az id alatt megtartztatta magt az emberhsevstl, akkor visszanyerhette eredeti formjt, ami nem menteslt az regkori romlstl. Ovidius (Kr. e. 43- Kr. u. 18) Metamorphoses cm elbeszl kltemnyben feljegyzett egy olyan alakvltozst, amely egy bn megtorlsaknt trtnt. A kltemnyben megemlkezik egy legendrl, amelyben rejtlyes alakvltozsok szerepelnek a teremts idejtl kezdve egszen Julius Caesar korig. Ovidius elmesli, hogy Arcadia mitikus kirlya, Lycaon gy tette prbra Jupiter mindentudst, hogy egy tl emberi hst tett el, amely bnrt azonnal farkass vltozott, s psztorkod alattvali rmletnek forrsa lett mindrkre.
Az alakvltozsok elidzsre hasznlt mdszerek klnflk voltak. Nha az tvltozs spontn mdon, irnythatatlanul kvetkezett be, mskor pldul a norvg s izlandi sagkban leirt talakulsok esetben egy valdi farkasbr felltsvel trtnt. De szmos esetben csak egy varzslatra volt szksg, ami nem okozott vltozsokat az emberi testben, csak a szemtankat ksztette arra hogy azt kpzeljk: igazi farkast ltnak. Nhny tvltozott ember azt lltotta hogy csak bizonyos nvnyek, pldul mrgez sisakvirg vagy brk segtsgvel tudnak visszavltozni, illetve gy, hogy klnbz nvnyi kencskkel kenik be testket.
library.thinkg.orguest./COO6250/far.htmFARKASEMBER A htkznapok embere valamilyen kls behatsra talakul farkass. Ilyen inger lehet: a veszlyes krnyezet, ers rosszullt vagy a telehold fzisnak kzeledse. A farkasember les hallssal s szaglssal rendelkezik, jl tri a fjdalmat st vannak olyan feljegyzsek, melyek szerint csupn ezstbl kszlt lvedkkel lehetett meglltani bizonyos pldnyait. Nem felttlen kzveszlyes... forester.fw.hu
|